Yönetim Danışmanlığı

Yönetim danışmanlığı, bir şirketin her türlü iş sürecinde olabileceği için çok geniş bir kavramdır. Orenda Platform olarak biz, iki ana koldan yönetim danışmanlığı faaliyetine yaklaşıyoruz. İki ayrı kategorizasyon aşağıdaki gibidir;

  1. Departman(süreç) bazında ortaya çıkan yönetim danışmanlığı: Kurumların ya da şirketlerin süreçleri(departman bazında) ortaya çıkan yönetim danışmanlığı ihtiyaçlarıdır. Bir şirkette farklı departmanlar ve o departmanlardan başka departmana giden işler vardır. Departmanların her bir alt başlığında ne gibi faydalarımız olabilir, ne gibi yönetim danışmanlığı hizmetleri verebiliriz açısından konuya yaklaşıyoruz.
  2. İhtiyaçtan yola çıkan yönetim danışmanlığı: Süreçleri veya mevcut departmanları bir kenara bırakarak, müşterimizin ihtiyacının nereden kaynaklandığını buluyoruz. Spesifik olarak bazı müşterilerimiz temel bir problem ortaya koyabiliyor ya da ihtiyaç ifadesiyle bize geliyor. Müşteriler, “X alanda kurumsallaşma hizmetine ihtiyacım var.” veya “Y konusunda bir tıkanıklık yaşıyorum ve bu konunun açılması için sizden yönetim danışmanlığı talep ediyorum.” diyebiliyor. 

Orenda Platform olarak, ikiye ayrılmış yönetim danışmanlığı kategorizasyonu ile böylece müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha kolay tespit edebilme ve doğru danışmanlık projesi üretebilmeyi hedefliyoruz.